تابلو توزيع فشار ضعيف
تابلو توزيع فشار ضعيف Outdoor با بدنه و سکوي کامپوزيت
2023-02-10
تابلوهاي برق کامپوزيت
تابلوهاي برق کامپوزيت
2023-02-14
تابلو توزيع فشار ضعيف
تابلو توزيع فشار ضعيف Outdoor با بدنه و سکوي کامپوزيت
2023-02-10
تابلوهاي برق کامپوزيت
تابلوهاي برق کامپوزيت
2023-02-14
نمایش همه

تابلو کنتور مشترکين با بدنه کامپوزيت

تابلو کنتور مشترکين با بدنه کامپوزيت

تابلو برق کامپوزیت

استفاده از این تابلو برق ها با بدنه کامپوزیت در اروپا بیش از نیم قرن قدمت داشته است. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این تابلوها به شکل گسترده و جهانی از این تابلوها استفاده میشود.

از جمله ویژگی و مزایای تابلو برق کامپوزیت خاصیت ضد خوردگی، استحکام مکانیکی بالا، عایق الکتریسیته، عایق حرارتی، مقاومت بالا در برابر آتش میباشد.

خاصیت ضد خوردگی این مخازن با توجه به خواص ذاتی کامپوزیت ها، طول عمر مفید این تابلوها در بدترین شرایط جوی بیش از 50 سال است و بعد از آن نیز قابل تعمیر است.

ویژگی استحکام مکانیکی بالا به علت تشکیل بدنه کامپوزیتی به روش SMC با الیاف شیشه میباشد. که استحکام مکانیکی بالا این تابلوها 2.5 برابر تابلوها با بدنه فلزی است .

ویژگی عایق الکتریسیته بودن آن به دلیل استفاده از پلی استر ها و ویژگی عایق حرارتی آن مناسب برای مناطقی با آفتاب شدید می باشد.

به دلیل دارا بودن ترکیبات هیدروکسید آلومینیوم در مواد اولیه، در صورت مجاورت با شعله‌ی آتش ترکیب مذکور به عنوان خاموش کننده‌ی آتش عمل کرده و مانع گسترش آتش می‌شود.

نحوه و کیفیت ساخت تابلو کنتور مشترکين با بدنه کامپوزيت

ضخامت ورق تابلو کمتر از 1.5 میلیمتر نباشد.  ارتباط بین فیوزها و کنتور و کلیدهای مینیاتوری از طریق سیم افشان نمره 6 باشد.

·        ابعاد تابلوهای کنتوری

ابعاد تابلو باید به گونه ای باشد که ارتفاع بالاترین کنتور از کف تمام شده حداکثر 220 سانتیمتر و ارتفاع نمراتور پایین ترین کنتور از کف تمام شده حداقل 80 سانتیمتر باشد.  ابعاد تابلو باید براساس کنتورهای تک فاز الکترومکانیکی شیشه ای طراحی شود.  درصورت نیاز به تعبیه سیم آنتن ـ تلفن ـ آیفون ـ اعلام حریق و …. پنل جداگانه ای جهت تابلو درنظرگرفته شود و این قسمت هیچگونه ارتباط الکتریکی با تابلو برق نداشته باشد.

حفاظ روی قسمتهای برق دار داخل تابلو نصب شده باشد. (روی کنتورها ـ کلیدهای مینیاتوری ـ کلید فیوزی ـ فیوزهای فشنگی ـ شمشها و …) کلیه سیم ها به فاصله هر 20 سانتیمتر با کمربند کابل بسته شده و یا در داخل داکت پلاستیکی قرار گیرند.  سیم ها تماماً از نوع افشان و با روکش ترموپلاستیک و به سطح مقطع 6 میلیمتر مربع باشد.  کلیه سرسیمها در هر نقطه اتصال از فیوز فشنگی تا کنتور و کلید مینیاتوری و ترمینال باید قلع اندود یا مجهز به کابلشو بوده و دارای شماره باشند.

سوراخ روی شمش نول جهت بستن سرکابل ورودی بایستی با پیچ و مهره نیکلی نمره 6 در نظرگرفته شود.  عمق تابلو باید به گونه ای باشد که کنتورها از مجرای خود بیرون نزنند. و ضمناً دارای قطر مناسب باشد تا ورود دست دست و یا ابزار به داخل تابلو امکان پذیر نباشد.

·        رنگ تابلو برق کنتوری

رنگ تابلو از نوع کوره ای یا الکترواستاتیک باشد.  روی کاور متحرک پلاک مناسبی جهت درج شماره شناسائی مشترک و شماره واحد ساختمانی وی درنظر گرفته شود.

جهت نصب کنتور بر روی کفی تابلو لازم است کنتور بر روی پلی نصب گردد تا اولاً استحکام بیشتر شود و ثانیاً پیچ های مونتاژ کنتور از بدنه تابلو بیرون نزند.  اگر محل کنتورهای تعبیه شده از تعداد تقاضای مشترکین بیشتر باشد باید کاور فلزی موقت به صورت پرچ شده روی کاور متحرک قرارگیرد. ارت نمودن بدنه تابلوی کنتوری الزامی می باشد.

برای رنگ آمیزی شین های مسی باید از رنگ های استاندارد قرمز ـ زرد ـ آبی استفاده شود. بهتراست رنگ روکش سیم های مرتبط با هر فاز نیز با رنگ شینه آن مطابقت داشته باشد. شینه نول نباید رنگ شود. بهتراست رنگ روکش سیم های مرتبط با آن به رنگ مشکی انتخاب شود و سیم ارت به رنگ زرد با نوار سبز استفاده گردد.

 نحوه نصب تابلو

تابلوی کنتور به سه روش توکار، روکار ایستاده و روکار دیوارکوب نصب می شود. در نوع ایستاده نصب تابلو روی پایه الزامی می باشد و جهت نصب تابلو به صورت دیوارکوب استفاده از رول بوت الزامی نصب تابلوهای بیش از 12 کنتور به صورت دیوارکوب ممنوع می باشد.

·        ارتفاع نصب تابلو کنتور مشترکين

ارتفاع نصب تابلو بادرنظرگرفتن ضوابط زیر به ترتیب اولویت تعیین می گردد:

اولویت اول: آکس تابلو در ارتفاع 170 سانتیمتر از کف تمام شده قرارگیرد.

اولویت دوم: در صورت امکان پذیر نبودن اولویت اول حداکثر ارتفاع نمراتور بالاترین کنتور از 220 سانتیمتر بالاتر و نمراتور پایین ترین کنتور حداقل از 80 سانتیمتر پایین تر نباشد.

·        محل نصب تابلو کنتور مشترکين با بدنه کامپوزيت

تابلوی کنتور باید در نزدیکترین فاصله ممکن از درب ورودی اصلی ساختمان قرار گیرد به نحوی که به راحتی قابل دسترسی و قرائت باشد و همچنین به گونه ای نصب شود که مانعی در مسیر تردد افراد و وسایل نقلیه نباشد. مقابل تابلو حداقل 1.5 متر فضای آزاد وجود داشته باشد و همچنین نصب تابلو برق زیر رمپ پله ها ممنوع می باشد و فاصله تابلو کنتور از تاسیسات آب و گاز باید حداقل 60 و 130 سانتیمتر باشد.

بیشتر بخوانید: تابلو توزيع فشار ضعيف Outdoor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به مجموعه ایمن ایستا الکتریک میباشد